HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Ultra™ Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 2%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Particle Size | 3 μm |
| Includes | Without Trident Inlet Fitting |
| Ligand Type | Aminopropylsilane |
| Type | Column |
| Carbon Load | 2% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L8 |
Hamilton™ PRP-1 Reversed Phase HPLC Columns, 5um Particle Size
Stable alternative to C8 or C18 Columns
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Organic Compounds, Pharmaceuticals, Steroids, Nucleic Acids, Vitamins, Herbicides |
| Column Type | Reversed Phase |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L21 |
Restek™ Force C18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A traditional end-capped C18 column, ideal for general-purpose use in reversed-phase chromatography
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed-Phase |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Endcapped C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 20% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L1 |
Restek™ Raptor™ EXP™ C18 Guard Column Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Free-Turn™ architecture allows cartridge changes to be done by hand without breaking inlet/outlet fluid connections, no tools necessary
| Type | C18 |
|---|---|
| Length (Metric) | 5 mm |
| Column Type | Guard |
| Quantity | 3/Pk. |
| Column Format | Analytical |
Hamilton™ PRP™-C18 Reversed-Phase HPLC Columns: Stainless Steel
Designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Column Type | Reversed Phase |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| USP Type | L21 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Aqueous C18 Column Packing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged, reversed-phase column with a well-balanced retention profile. Restek Ultra Aqueous C18 Columns can effectively retain more types of solutes than a conventional C18 and is ideal for multicomponent LC-MS analyses.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | aQ C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Reverse Phase Separations of Polar Analytes, Compatible with Highly Aqueous (up to 100%) Mobile Phases |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Proprietary polar modified and functionally bonded C18 |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra™ aQ C18 Reversed Phase HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 15%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | aQ C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Highly Aqueous (up to 100%) Mobile Phases |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 2.1 mm x 250 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Restek™ Pinnacle DB PFP Propyl Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Fluorophenyl Propyl |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L43 |
Restek™ Roc™ Cyano HPLC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | Protonated Bases |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Normal or Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Silica |
| Mobile Phase Compatibility | Ideal pH Range: 5 to 7 |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L10 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 2.1 mm x 150 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Hamilton™ PRP-1 Reversed Phase HPLC Columns, 10um Particle Size: Stainless Steel
Stable alternative to C8 or C18 Columns
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-1 |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Column Type | Reversed Phase |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| USP Type | L21 |
| Column Format | Analytical Column |
Restek™ Viva™ HPLC Columns with C18 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide bore silica columns excellent for general-purpose applications and separating peptides or proteins
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Analyzing Large Molecules and Biomolecules |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 10 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Hamilton™ PRP-X100 Anion Exchange HPLC Columns: Stainless Steel
Polymeric column packing for separation of inorganic and organic anions from 10 to 500 ppm
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-X100 |
| Temperature | 5°C to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Packing Material | PSDVB/Trimethylammonium |
| Column Type | Ion Exchange |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| USP Type | L47 |
Restek™ Ultra PFP Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A great choice for retention and selectivity of charged bases, electronegative compounds, and amine-containing compounds. Restek PFP Propyl Columns are much more amenable to LC-MS because it is more reliable and efficient with acidic mobile phases. These columns are also compatible with highly aqueous mobile phases and HILIC separations.